
I sommer skrev Manchester United, da man hentede Harry Maguire for £80 millioner og gjorde ham til den dyreste forsvarsspiller nogensinde.
Jose Mourinho var også interesseret i at bringe den engelske midtstopper til Old Trafford, da han stod i spidsen for De Røde Djævle.
På det tidspunkt krævede Leicester £60 millioner for ham, men det mente Jose Mourinho ikke, at det ville være pengene værd.
Ifølge Daily Mirror meddelte Jose Mourinho til ledelsen, at det ville være pinligt, hvis man betalte én øre mere end £50 millioner.
- Maguires skifte var gjort klar i sommeren 2018 - med Mourinhos velsignelse, men Joses interesse i at hente spilleren havde én betingelse. Han sagde, at Maguire var en fremragende spiller, men han var ikke mere end £50 millioner værd. Faktisk sagde han, at det ville gøre ham pinlig berørt, hvis klubben betalte en øre mere end de £50 millioner, siger en kilde tæt på klubben til Daily Mirror.
- Klubben havde deres værdiansættelse, da de snakkede med Leicester, som hurtigt gjorde det klart, at de ikke ville sælge ham for mindre end £60 millioner.
- Handlen var død, før United havde afgivet et bud. Da det blev besluttet, at de gik efter Maguire et år senere, var prisen steget til £80 millioner, slutter kilden.
Topnyheder
TIPSBLADET.DK
- Ståle før Malmö-brag: Det bliver en hård og jævnbyrdig kamp
- Vanvids-scenarium: Sådan kan Liverpool tåle at tabe
- Medie: Everton interesseret i fyret Arsenal-manager
- Neymar, Mbappé og Joachim A. på ugens hold i Frankrig
- Dansker udtaget til tunesisk landshold: Det skal helst ikke være sidste gang
- AGF-træner: Vi har lavet den bedste transfer i hele Superligaen
- Patrick Vieira om Riza Durmisi: Det er en god nyhed