Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
14:09:2021 16:48
Modstander: Stemningen var trykket på Emirates Stadium

Arsenal vandt søndag PL-sæsonens første opgør, men stemningen var stadig ikke helt i top på Emirates Stadium.


Søndag sejrede Arsenal over oprykkerne fra Norwich, efter Pierre-Emerick Aubmeyang scorede kampens eneste mål.

Scoringen var samtidig The Gunners' første i den indeværende Premier League-sæson, imens pointene ligeledes var klubbens første.

Derfor skal der ganske forståeligt mere til at løfte taget på Emirates Stadium, der søndag tydeligt var mærket af klubbens vaklende situation.

Det fortæller en af opgørets modstandere, højre backen Max Aarons, som bemærkede en anspændt atmosfære, da han var på stadion:

- Du kunne mærke, at Arsenal var under pres. Man kunne fornemme under kampen, at fansene var lidt anspændte og spillerne lige så. Man kunne mærke det på stadion, fortalte Aarons til Sky Sports, der fortsatte om kampen:

- Vi følte, at vi kunne have fået noget ud af kampen, og det var frustrerende ikke at hente point at være ærlig. Jeg synes, at Arsenal fortjente det i sidste ende, men jeg er stadig skuffet over at komme væk fra det uden point i behold.

Efter weekendens kampe er Norwich nu det eneste hold tilbage uden point, mens Arsenal indtager 16. pladsen med tre af slagsen i de første fire spillerunder.

SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE