Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:02:2021 09:20
Mission Sancho sættes i bero: Disse to positioner vil United hellere investere i

The Athletic skriver, at Manchester United ikke forfølger Jadon Sancho i øjeblikket.


Jadon Sancho er fortsat et transfermål for Manchester United, men hvor den 20-årige Dortmund-stjerne var klubbens topprioritet sidste sommer, er han nu rykket et par pladser om i køen. Det skriver David Ornstein for The Athletic.

Lige nu forfølger The Red Devils faktisk ikke en handel med Dortmund om Sancho, da de i stedet prioriterer signingen af en ny midterforsvarer og angriber højere end højrekanten. Man bør dog ikke forvente dog enorme signings til hver af positionerne, hvis man er Manchester United-fan, advarer Ornstein.

The Red Devils mærker også coronapandemiens pres på klubbens økonomi, og selvom Ole Gunnar Solskjær forleden udtalte, at klubbens ledelse og ejerkreds bakker ham op på transfermarkedet, er der grænser. Derfor er der stor chance for, at Manchester United investerer stort på enten en midterforsvarer eller angriber til sommer, hvorefter man forstærker den anden afdeling med en yngre, men lovende spiller til billigere penge.

Rapporten melder intet om klubbens transfermål, men til angriberposten er det blevet beskrevet vidt og bredt, hvordan Erling Håland var og fortsat er et mål. Til forsvaret er der tilsyneladende flere om buddet; Raphael Varane, Jules Kounde, Ibrahima Konate, Pau Torres og Tyrone Mings er nogle af spillerne, som er blevet omtalt af diverse medier.

 

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED