AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
13:02:2020 18:52
Milliarder til rådighed: Manchester Uniteds transferbudget er kolossalt

Ole Gunnar Solskjær kommer umiddelbart ikke til at mangle penge til transfers denne sommer.


Dortmund forlanger angiveligt mindst £100 millioner for Jadon Sancho til sommer, men Manchester Uniteds transferbudget er så enormt, at klubben næsten ville kunne købe tre "Sancho'er" til sommer.

Det viser den seneste opgørelse fra Soccerex, der analyserer fodboldindustrien og klubbernes finanser.

Før eventuelle spillersalg, som potentielt kan booste bankbeholdningen yderligere, så har Manchester United nemlig £273 millioner stående til eventuelle transferkøb denne sommer.

Det svarer til lige knap 2,5 milliarder kroner og burde betyde, at klubben -  selv trods skuffende resultater - kan og formentligt vil blive en magtfuld spiller på sommerens transfermarked.

Ed Woodward fortalte tidligere på ugen til en sammenkomst med klubbens tilhængere, at man gik et "vigtigt sommertransfervindue" i møde og lagde da op til, at der ville blive brugt store penge.

Og det kunne tyde på, at det ikke er tomme ord fra Manchester United-chefen.

Jadon Sancho, som vi omtalte i starten, skulle være et af klubbens toptransfermål til sommer, mens en angriber og mindst én midtbanespiller mere skulle være på blokken ifølge de pålidelige engelske kilder.

Jack Grealish, James Maddison, Donny van de Beek og Moussa Dembélé skulle også alle være transfermål, og Manchester Evening News skrev forleden, at klubben planlagde at lave mellem tre og fem nye signings til sommer.

De £273 millioner kan altså hurtigt få ben at gå på, men beløbet kan også hurtigt blive endnu højere, hvis klubben som ventet sælger Paul Pogba -  der i første omgang er blevet prissat til £150 millioner.

Alt i alt tyder det på, at vi går en spændende sommer i møde - særligt hvis man er Manchester United-tilhænger.

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED