Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
23:11:2020 16:23
Medie erfarer: United har hentet ung engelsk landsholdskeeper

Manchester Evening News skriver, at klubben har skrevet kontrakt med teenagemålmanden Tom Wooster.


Manchester United har tilføjet endnu et stortalent til sit akademi i form af den 15-årige målmand Tom Wooster, som ankommer fra Barnsley. 

Han er formentlig for ung til, at Manchester United kommer med en officiel udmelding, men målmanden uploadede selv et billede på sine sociale medier denne weekend, hvor han er iført The Red Devils' træningsdragt og står foran klubbens træningskompleks Carrington.

Men handlen er på plads, erfarer Manchester Evening News. Wooster har to gange repræsenteret det engelske U15-landshold og ventes i første omgang at blive en del af Manchester Uniteds U16-hold.

Generelt har Manchester United haft travlt med at hente forstærkninger til klubbens talentfabrik. Marc Jurado fra FC Barcelona er blevet hentet sammen med Alvaro Fernandez fra Real Madrid. I Atletico Madrid skaffede man sig Alejandro Garnacho, mens det norske stortalent Isak Hansen- Aarøen også kom til i sommer - og det er bare for at nævne nogle af de nytilkomne, som Wooster nu støder til.

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED