Mbappé kalder sig selv for en EM-fiasko
Frankrig var ét skridt fra en EM-finale, men det endte med et 1-2-nederlag til Spanien.
Trods en semifinaleplads har de franske tropper været kritiseret for deres præstationer og især den manglende evne til at score mål.
Under slutrunden scorede Frankrig blot ét mål i åbent spil, og det kom i aftenens semifinale mod Spanien, da Randal Kolo Muani headede bolden i mål efter et indlæg af Kylian Mbappé.
Ellers har det været selvmål og et straffesparksmål af Kylian Mbappé, og den franske stjernespiller har også været udsat for kritik.
Det har været Kylian Mbappés maske, der har fyldt mere end præstationerne, og han erkender, at han ikke har været god nok. Slet ikke endda.
– Spanien var bedre end os. Turneringen har for mig været en fiasko. Jeg ønskede at vinde EM. I fodbold er man god eller ikke god. Jeg var ikke god, og nu tager vi hjem. Det er simpelt.
– Nu skal jeg hvile, og så starter der et nyt kapital. Der er meget arbejde i vente, lød det fra Kylian Mbappé til L’Equipe efter opgøret.
Udover sit straffespark havde Kylian Mbappé 23 afslutninger, hvor det altså ikke lykkedes at score.
Læs også: Så du det? Yamal med klar besked til fransk profil