Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
04:12:2021 17:10
Matcher ikke ambitionerne: Sportsdirektør afviser Newcastle

Det er ikke lykkedes for Newcastle og Michael Emenalo at nå til enighed.


Michael Emenalo har afvist muligheden for at blive Newcastles nye sportsdirektør, da klubben ikke kan matche de ambitioner, som nigerianeren har.

Det skriver The Telegraph i dag.

Emenalo, der har en fortid som teknisk direktør i Chelsea, var ellers Newcastles foretrukne kandidat til jobbet, og han tog som følge deraf også turen til Saudi Arabien for at forhandle med klubbens ejere.

Men efterfølgende har Emenalo vurderet, at jobbet ikke er noget for ham, da partnerne ikke var enige om den retning, som klubben skal tage både på kort og lang sigt.

Efter sigende har Emenalos afvisning ikke noget at gøre med klubbens øjeblikkelige position i Premier Leageu-tabellen, hvor The Magpies ligger til nedrykning uden at have vundet en eneste kamp.

På nuværende tidspunkt er der under en måned til, at transfervinduet åbner, og lige nu er det derfor Amanda Staveley, som selv ejer en lille procentdel af Newcastle, der har stået for at forhøre sig hos potentiale transferemner.  

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE