Manchester United topper: Har størst transferunderskud på ti år
En ny rapport viser, at ingen europæiske klubber er dårligere til at skabe overskud på transferfronten end Manchester United.
Det er CIES Football Observatory, som har samlet et overblik over, hvordan de europæiske klubberne har købt og solgt spillere i løbet af de seneste ti år.
Her har det vist sig, at Manchester United har et samlet transferunderskud på 10,4 milliarder kroner, hvilket altså vil sige, at Manchester United har brugt 10,4 milliarder kroner mere på nye spillere, end klubben har tjent ved at sælge ud.
Chelsea, der over det seneste halvandet år har brugt 8,8 milliarder kroner på nye spillere, er nummer to på listen med et samlet transferunderskud på 7,7 milliarder kroner, hvilket også fortæller en historie, om at London-klubben er væsentlig bedre end Manchester United til at sælge spillere.
Generelt er det de engelske klubber, der dominerer listen, for hele syv af de ti øverste klubber med størst transferunderskud kommer fra Premier League.
TOPHISTORIER LIGE NU