AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
07:04:2020 15:45
Manchester United henter ung målmand i Tjekkiet

SK Sigma Olomuc bekræfter, at Manchester United henter klubbens 16-årige målmand Radek Vitek.


Radek Vitek er blot 16 år gammel, men til sommer tager han skridtet fra SK Sigma Olomuc i hjemlandet, Tjekkiet, til mægtige Manchester United. 

Aftalen blev angiveligt allerede indgået i januar, men den tjekkiske klub bekræfter nu, at målmanden er blevet solgt: 

- Jeg er glad for at meddele, at Sigma har sendt endnu en lovende spiller afsted til en europæisk topklub. Det er en belønning til både klubben og spilleren, og rent finansielt gavner det os også, siger manager Ladislav Minar ifølge London Evening Standard. 

- Hvis Radek får succes på Manchester Uniteds førstehold, vil det få betyde meget for os økonomisk. 

Den unge tjekke starter dog ikke ud på førsteholdet, men han bliver en del af klubbens ungdomshold. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED