Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:09:2021 11:02
Lukrativ sponsoraftale netop forlænget: Arsenal møder stor kritik

Arsenal møder stor kritik for klubbens samarbejde med Visit Rwanda.


Arsenal har forlænget en lukrativ sponsoraftale med Visit Rwanda, og selvom det måske i den brede offentlighed ikke har fået den store opmærksomhed, burde klubbens forhold til storsponsoreren måske få det.

For i Rwanda hersker der lige nu beskyldninger om brud på menneskerettighederne, mens det også hævdes, at kritikere af Paul Kagames regime enten forsvinder eller myrdes.

Ifølge football.london har blandt andre FN og Human Rights Watch bekymret sig for, hvad der sker i landet, hvor den 63-årige Arsenal-tilhænger Paul Kagame sidder på magten lige så længe, han ønsker det, fordi han har ændret i landets konstitution.

Og at Paul Kagame har fået Visit Rwanda til at investere X millioner i Arsenal årligt, vækker undren hos journalisten Michela Wrong, som har skrevet en bog om Kagames regime.

- Mange mennesker føler, at det er upassende. Det er et meget fattigt land med en tvivlsom tilgang til menneskerettigheder. Hvorfor ikke bruge penge på hospitaler? Hvorfor ikke bruge dem på uddannelse? Disse bliver der betalt for via donorer og velgørenhed, siger hun ifølge football.london.

Fra Arsenal Supporters’ Trust lyder det, at man har ønsket svar fra klubben, men at klubben har afvist at dele beviser for, at der er øget turisme og omsætning som følge af sponsoratet.

- Skuffende nok ser Arsenal ud til at have mistet sit moralske kompas i sit ønske om at maksimere omsætningen og i mangel af miljø-, social- og regeringsrammer i klubben uforudsigelige aftaler som denne forblive ukontrollerede, lyder det fra en talsmand fra fangrupperingen.

Tilbage i 2018 lød det fra Arsenal, at sponsoratet har bidraget til, at Rwanda har oplevet en øget turisme, hvilket er med til at styrke landets økonomi.

Ifølge SOS Børnebyerne lever 55 procent af befolkningen for under 13 kroner om dagen i Rwanda.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE