AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:12:2019 22:40
Ljungberg til Arsenal-spillerne: Tid til at slippe håndbremsen

Arsenals midlertidige manager Frederik Ljungberg har opfordret klubbens spillere til at slippe håndbremsen efter mandagens sejr over West Ham.


Arsenal fik en livsvigtig sejr mandag aften, da klubben sejrede for første gang i to måneder ved at slå West Ham 3-1. Det startede ellers skidt for The Gunners, der kom bagud i første halvleg. Det lykkedes dog klubbens midlertidige manager Frederik Ljungberg og hans mandskab at få vendt kampen på hovedet efter pausen.

Frederik Ljungberg glæder sig især over måden, Arsenal formåede at vende kampen til egen fordel.

- For mig handler det om, hvordan vi vandt kampen. Vi holdt bolden igang og gav ikke West Ham nogen chance for at erobre den i anden halvleg. Jeg ved ikke, hvordan spillerne havde det, men jeg havde det godt, udtaler svenskeren til Sky Sports og tilføjer:

- Du kan se spillerne levere noget på træningsbanen, som de ikke kan få med ind på banen. Det er du nødt til at arbejde på. Skabe sikkerhed og ro i holdet. Det havde vi i anden halvleg, hvor vi slap håndbremsen og det skal vi også gøre fremadrettet, slutter Frederik Ljungberg.

Arsenal skal torsdag op imod Standard Liege i Europa League, hvor The Gunners med uafgjort kan sikre sig videre deltagelse.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED