AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
18:11:2019 15:57
Liverpool-profil vil have emblem på trøjen: Vi vil skabe historie

Georginio Wijnaldum vil skabe historie med Liverpool, når de drager til Klub VM i Qatar.


Efter Champions League-triumfen skal Liverpool deltage i Klub VM.

Midt i december drager Jürgen Klopps tropper til Qatar, hvor turneringen bliver afviklet. 

I 2005 tabte Liverpool til Sao Paulo i finalen, og dermed er det trofæ, som endnu ikke står i klubbens pokalskab, og det vil Georginio Wijnaldum lave om på.

- Jeg kan godt lide, at man får et emblem på trøjerne, hvis man vinder. Det vil vi opnå, siger Wijnaldum til klubbens hjemmeside.

- Vi vil skrive historie. Vi har et rigtig godt hold, og forhåbentlig kan vi i fremtiden se tilbage og sige: "Vi vandt trofæet for første gang i klubbens historie". Vores navne vil blive husket, lyder det fra Wijnaldum.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED