AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:02:2020 11:12
Liverpool garderede sig: Klausul har holdt Barca fra at købe klubbens stjerner

Liverpool sikrede sig med en klausul mod FC Barcelona.


Set i bakspejlet viste det sig at være en god beslutning at sælge Philippe Coutinho til Liverpool, men i december 2018 frygtede Liverpool fortsat, at man kunne miste flere af klubbens stjerner til de catalanske giganter.

Derfor fik The Reds indført en klausul i Coutinho-handlen, der betød, at lige netop de spanske mestre skulle betale mindst £89 millioner - svarende til knap 800 millioner kroner - for enhver anden Liverpool-spiller frem til 2020.

Det skriver Daily Star.

Klausulen har formentligt betydet, at Liverpool har været godt beskyttet mod interesse fra FC Barcelona, selvom spillere som Mohamed Salah og Sadio Mané er langt mere end £89 millioner værd i dag.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED