AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
04:04:2020 17:44
Liverpool-fansene er utilfredse med klubbens beslutning: ’Skammeligt!’

Liverpool FC har besluttet sig for at sende sine ansatte på orlov og gør dermed brug af den hjælpepakke, den engelske regering har sat i værk. Det møder nu stor kritik fra klubbens tilhængere.


En række Liverpool-fans har på det sociale medie, Twitter, givet deres mening til kende om klubbens beslutning om at sende alle ansatte hjem. Enkelte tilhængere har endda kaldt beslutningen for ’skammelig’.

Den engelske regering har, ligesom den danske, valgt at dække lønnen for de virksomheder, der lider allermest nød under corona-krisen. Og det har Liverpool altså nu valgt at udnytte. På trods af, at den er en af de rigeste klubber i verden.

Liverpool FC lagde en meddelelse ud på Twitter om, at de havde valgt at sende alle klubbens ansatte på orlov. Helt præcist, skrev klubben således.

- Liverpool FC har valgt at sende de ansatte, der påvirkes af Premier League-suspenderingen, på orlov. Klubben kan bekræfte, at personalet får udbetalt 100 procent af lønnen, så de ikke lider nogen økonomisk nød. I sidste uge oplyste klubben også, at den vil betale sine ansatte, mens suspenderingen af ligaen står på.

https://twitter.com/LFC/status/1246429951890534400

Liverpool er ikke den eneste klub i Premier League til at sende sine ansatte på orlov. Ifølge The Guardian har også Bournemouth, Newcastle, Norwich og Tottenham valgt at gøre det samme.

Herunder kan du se en række af de tilsagn, som Liverpool-tilhængerne har givet på Twitter.

 

 

 

 

https://twitter.com/Wannabe_Biker46/status/1246443649233231873

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED