AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:05:2020 17:41
Liverpool-fan fejrer mesterskabet: Kører paradekørsel i lastbil til 2,1 millioner

En Liverpool-fan har taget sagen i egen hånd og holdt sin egen titelparade i Thailand.


Liverpool skulle have fejret klubbens første mesterskab i 30 år den 18. maj, men grundet coronavirussen er det blevet udskudt på ubestemt tid.

Det har frustreret en række Liverpool-fans, der hungrer efter at kunne fejre den store triumf, som klubben næsten ikke kan undgå med et forspring på 25 point i Premier League.

En af dem er Kongkiat Inthraseesangwon, som derfor har taget sagen i egen hånd.

Den thailandske forretningsmand købte en lastbil, malede den i Liverpools farver og smækkede klubbens logo og mottoet ’You’ll Never Walk Alone’ på. Herefter var han klar til at fejre mesterskabet i stor stil.

- Jeg havde planlagt at tage lastbilen ud på en parade med de andre Liverpool-fans, når holdet løftede trofæet. På grund af pandemien er ligaen blev udsat, så jeg besluttede at fejre på forskud, fortæller forretningsmanden ifølge the Mirror.

I alt har Kongkiat Inthraseesangwon betalt 2,1 millioner kroner for lastbilen.

Premier League har sagt, at man vil støtte en trofæoverrækkelse til Liverpool, hvis klubben som ventet vinder mesterskabet.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED