Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Levy bekræfter: Er åben for at sælge andel i Tottenham

Af Kasper Leif Pedersen
21.09.2023 Kl. 09:20
Daniel Levy bekræfter, at han er åben for at sælge andel i Tottenham.

Tottenham bestyrelsesformand Daniel Levy har afsløret, at han er åben for at sælge en andel i klubben.

 

 

Det bekræfter han til Bloomberg.

– Jeg har ingen reel interesse i at forlade Tottenham, men jeg har en pligt til at overveje alt, hvad nogen måtte ønske at foreslå. Det handler ikke om mig, det handler om, hvad der er rigtigt for klubben.

– Vi driver denne klub, som om den var en offentlig virksomhed. Hvis nogen vil komme med et seriøst forslag til Tottenhams bestyrelse, vil vi overveje det sammen med vores rådgivere, og hvis vi føler, at det er i klubbens interesse, vil vi være åbne over for alt.
 
– Hvis vi får den rigtige navnerettighedspartner – og når jeg siger det, mener jeg nogen, der betaler de rigtige penge i den rigtige sektor – så er vi villige til at overveje at gøre det. Men vi er ikke så bundet til at gøre det nu, som vi måske ville have været, da vi først kiggede på at bygge stadionet. Vi er i høj grad en klub, der tror på, at akademiet kan producere spillere, der forhåbentlig kan blive superstjerner i Tottenham. Vi er ikke en klub, der kan købe succes. Det er virkeligheden, og det er vi nødt til at forstå. Og vi havde brug for en manager, der var helt på linje med vores filosofi, sagde Levy.
 
ENIC Sports, som overtog aktiemajoriteten i Tottenham fra Lord Alan Sugar i 2001, er klubbens primære aktionær. Heraf ejer Levy 29,9 procent af ENIC's aktiemajoritet.
 

 

Annonce