Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
03:08:2022 20:02
Leicester takker Schmeichel: "Du har givet alt"

Kasper Schmeichel har i dag forladet Leicester til fordel for franske OGN Nice.

Han hyldes som en af de største spillere i klubbens historie.


Kasper Schmeichel har i dag forladet Leicester til fordel for franske OGN Nice.

Han hyldes som en af de største spillere i klubbens historie.

Og den danske målmand har også fået flotte ord med på vejen af klubbens formand, Aiyawatt Srivaddhanaprabha.

- Gennem hans tid med os - og især som kaptajn og vicekaptajn har Kasper altid været en spiller, som har rejst sig og taget ansvar, ledet holdet med anerkendelse. Hans indflydelse og lederskab på og uden for banen fortæller meget om ham som professionel, som fodboldspiller og som menneske, siger Aiyawatt Srivaddhanaprabha til klubbens hjemmeside.

- Jeg ved, at Leicester-fansene deler samme respekt, som vi har for en spiller som Kasper efter alle hans mange resultater som fodboldspiller og kaptajn, og sammen ønsker vi ham det bedste i næste stadie af karrieren med OGC Nice.

- Det er klart for alle, som har set ham præstere, at Kasper har givet alt til Leicester, hver gang han har spillet, og de oplevelser, der er delt mellem ham, klubben og fansene, gør, at han altid vil være en del af denne familie.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE