Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
28:11:2020 10:03
Ledende figurer i klubben forventer: Dette bliver Liverpools næste store signing

Dean Jones skriver for Eurosport, at flere og flere skikkelser internt i Liverpool begynder at forvente, at Erling Håland bliver klubbens næste store signing.


Købet af Alisson var sidste gang, Liverpool for alvor fandt det store checkhæfte frem og for alvor investerede en kæmpemæssig sum på en spiller. Næste gang, det sker, kunne meget vel blive i forbindelse med, at klubben henter Erling Håland.

Dean Jones fra Eurosport erfarer nemlig, at Jürgen Klopp er en kæmpe beundrer af den 20-årige norske sensation, og flere ledende skikkelser fra klubben skulle være i den tro, at Håland bliver The Reds næste store signing.

Jones noterer sig, at en transfer, der vil føre målmaskinen fra Signal Iduna Park til Anfield, på mange måder giver god mening; Liverpool har et fremragende forhold til Dortmund, hvor Jürgen Klopp skabte sit navn og endnu har gode forbindelser til.

Men kommer Håland til, vil det efter alt at dømme også betyde farvel til en af klubbens nuværende stjerner. Liverpool har de seneste år været forsigtige med ikke at bruge store summer på nye signings uden også at sælge.

Mohamed Salah skulle være den mest sandsynlige afsked, mens det stadig er uvist, hvad Håland vil koste. Der er stadig adskillige medier, som påstår, at nordmanden kan signings for omkring £75 millioner i 2022 på grund af en frikøbsklausul, som træder i kraft da.

Dortmund har dog afvist, at en sådan klausul skulle eksistere.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED