Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:10:2020 09:20
Lampard om Cech-udtagelse: Det var en no-brainer

Frank Lampard var slet ikke i tvivl om at udtage Petr Cech til klubbens Premier League-trup.


Det kom som en stor overraskelse, da Chelsea i går kunne afsløre, at Petr Cech er en del af klubbens Premier League-trup.

Den tjekkiske målmand stoppede karrieren i 2018 og har siden hen været ansat i Chelsea som teknisk direktør.

Frank Lampard tøvede dog ikke, da han havde muligheden for at inddrage ham i truppen.

- Petr har trænet med vores målmænd i et stykke tid nu. Han er stadig i rigtig god form og er relativ ung. Han kunne formentlig have fortsat lidt endnu, siger Lampard til klubbens hjemmeside.

- I sin rolle i Chelsea gør han det rigtig godt, og han er en stor hjælp for mig. Jeg ved ikke, om vi kommer til at se ham spille i denne sæson. Det handler om, hvordan sæsonen skrider frem om Covid-19 og isolation, men af de årsager jeg følte, det var en no-brainer at have ham i truppen. Det kan kun hjælpe vores målmænd at have en af verdens bedste i moderne fodbold omkring sig.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED