Kylian Mbappé skaber store overskrifter
Kylian Mbappé satte rekord for flest mål i en debutsæson hos Real Madrid, da han scorede et hattrick i søndagens intense El Clásico mod Barcelona.
Den franske verdensstjerne kunne dog ikke ændre ved, at FC Barcelona vandt rivalopgøret med 4-3.
Det var Eric Garcia, Lamine Yamal og to gange Raphinha, der stod for catalanernes scoringer, mens Real Madrids scoringer altså alene bestod af bidrag fra Kylian Mbappé.
Mbappés tre mål i kampen bragte hans samlede måltotal op på 39 mål på tværs af alle turneringer i denne sæson, hvilket overgik den tidligere rekordindehaver, Iván Zamorano, der scorede 37 mål i 1992/93-sæsonen. Det skriver ESPN.
Franskmanden åbnede scoringen i søndagens La Liga-opgør på Montjuïc med et straffespark i det femte minut og fordoblede gæsternes føring i det 14. minut.
FC Barcelona kæmpede sig dog hurtigt tilbage i opgøret og førte 4-2 ved pausen.
Kylian Mbappé fuldendte sit hattrick med en nem afslutning i det 70. minut og reducerede til 4-3.
Tidligere på sæsonen blev Mbappé kritiseret for sin form, men han har siden været konsekvent i sine præstationer, herunder i tre af Madrids fire Clásicos mod Barça.
I april overgik han Cristiano Ronaldos målrekord på 33 mål fra 2009-10, da han scorede i Madrids 3-2-nederlag til Barcelona i Copa del Rey-finalen.
Hans mål i den spanske Supercopa-finale i januar forhindrede heller ikke et 5-2-nederlag til de evige rivaler.
Holdet har vundet UEFA Super Cup og FIFA Interkontinentale Cup i denne sæson, men Carlo Ancelottis mandskab tabte både Supercopa og Copa del Rey-finalerne og blev elimineret fra Champions League i kvartfinalerne.
Andetsteds forlyder det, at United-fyring kom få timer efter forudsigelse.