Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
07:05:2021 18:38
Kommentator: Arteta er ét nederlag fra fyreseddel i Arsenal

Den tidligere Arsenal-spiller Perry Groves anser Mikel Artetas sæde som glødende.


Mikel Arteta ser ikke ud til at lykkes med at skubbe Arsenal i den rigtige retning, hvilket torsdag blev cementeret, da The Gunners røg ud af Europa League efter et samlet nederlag til spanske Villarreal.

I ligaen ligger Arsenal pt. på en pinlig 9. plads, hviket ikke ligefrem er behagende for klubbens i forvejen pressede ejer Stan Kroenke.

Arsenals vage forfatning taget i betragtning rygtes det nu, at klubbens spanske cheftræner læner sig op af en fyring, og det er den tidligere Arsenal spiller og nuværende kommentator Perry Groves enig i:

- Det er meget kritisk for Arteta i disse dage, fordi han er faktisk gået baglæns. Holdet mangler nu minimum 150 millioner pund for at få klubben tilbage i Top Fire. 

- Han er nu kun én kamp fra at blive fyret, fordi jeg tror simpelthen ikke, at han får lov at blive, hvis de taber til West Brom.

- Det som bekymrer mig allermest er, at han er blevet dårligere og er begyndt at overdrive sin coaching. Da han først kom til prøvede han sig af med sit eget, og det vandt holdet en FA Cup titel, som ingen havde set komme. Men det er noget andet nu, vurderede Groves i Jim Whites show på TalkSport.

Arsenals næste kamp er rigtig nok mod West Brom, som spilles søndag på Emirates med kampstart klokken 20:00 dansk tid.

West Brom er milimeter fra nedrykning til The Championship, hvorfor det bør og skal resultere i en sejr til Arsenal.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED