AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:01:2019 20:20
Kom hjem, Fernando: Bilbao tager kontakt til Tottenham-angriber

Athletic Bilbao er meget opsat på at få en af klubbens tidligere angribere tilbage.


For nylig kunne Athletic Bilbao fortælle, at klubben har interesse i blandt andre Ander Herrera og Fernando Llorente, og nu ser det ud til, at den baskiske klub gør noget ud af det.

Den spanske klub har ifølge Goal taget den første kontakt til Fernando Llorentes repræsentanter for at finde ud af, om angriberen er åben for at forlade Tottenham i løbet af dette transfervindue.

Som udefrakommende er det oplagt at tro, at den 33-årige angriber er villig til at tage afsked med den engelske storklub, hvor han ikke er i nærheden af at få fast spilletid. I denne sæson har han således blot spillet 232 minutter for London-klubben.

Fernando Llorente skiftede til Tottenham i sommeren 2017, hvor Chelsea også ønskede at skrive kontrakt med ham efter nogle flotte præstationer i Swansea. Hans nuværende kontrakt udløber til sommer, og derfor må Athletic Bilbao også tage direkte kontakt til ham.

Han er kommet op gennem Athletic Bilbao, og han var i en årrække førstevalg i klubbens angreb.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED