Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
28:11:2020 09:24
Klubben har mistet kontrollen: Hackere kræver millioner i løsepenge af United

Daily Mail skriver, at Manchester United ikke har kontrol over sit eget IT-system i skrivende stund.


Hackere kræver lige nu millioner i løsepenge af Manchester United, efter de har "stjålet" kontrollen over klubbens IT-system. Det erfarer Daily Mail.

Systemet skulle være blevet kompromitteret for mere end en uge siden, og trods assistance fra en lang række eksperter skulle hackerne stadig have fuld kontrol.

Manchester Uniteds netværk skulle være blevet inficeret med såkaldt ransomware - en virus - og klubben risikerer nu at måtte betale et ukendt millionbeløb til de cyberkriminelle for at genvinde kontrollen.

Hackerne skulle potentielt være kommet i besiddelse af sensitive informationer om klubbens spillere, men det er uvist, hvorvidt de også har fået adgang til oplysninger om de fans, som har benyttet sig af Manchester Uniteds onlineshop.

I en udmelding torsdag skrev klubben følgende:

- Efter det seneste cyberangreb på klubben arbejder vores IT-hold sammen med eksterne eksperter på at sikre netværket, og de har foretaget kriminaltekniske undersøgelser.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED