Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:09:2021 09:18
Klopp: Jeg skal nok give dem et spark bagi

Jürgen Klopp skal nok hjælpe til med at få sat gang i klubbens arbejde med at udvide Anfield.


Forleden blev det offentliggjort at Liverpool F.C. udvider Anfield med 7000 nye pladser. Denne gang er turen kommet til Anfield Road End-tribunen, der altså skal udvides. 

Og Liverpool-manager Jürgen Klopp skal nok gøre sit for at den nye udvidelse af Anfield står klar til tiden. Det fortæller den tyske manager, med et glimt i øjet, til klubbens hjemmeside.

- Jeg er meget begejstret for det, og jeg håber virkelig at de får den (tribunen, red.) klar til tiden. Hvad er det de har sagt? 2023/24? Jeg skal nok sparke dem bagi, så det bliver klar til tiden, siger Klopp.

Han mener samtidig at Liverpools ejegruppe for en gangs skyld ikke skal have ris, men ros af fansene, for deres arbejde.

- Til tider får vores ejere kritik for det ene og det andet, men vi må ikke glemme at de allerede har givet os mere plads. Nu kommer 7000 nye pladser. Det er virkelig gode nyheder for klubben og for fremtiden.
 
- Det at 7000 flere får muligheden for at se dette strålende hold spille fodbold er flot. Og det kommer også til at se godt ud. Det så vi da den anden tribune blev bygget.
 
Seneste udvidelse af Anfield var da Main Stand-tribunen kom under kærlig behandling. Den udvidelse stod færdig i september 2016.
 
Når den nye udvidelse (formentlig) står færdig i sommeren 2023 vil det samtidig være som indledning til det der bliver Klopps sidste sæson i Liverpool, såfremt at tyskeren ikke forlænger sin kontrakt.

SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE