AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
10:08:2018 10:56
KARAKTERER: Hvem har bestået og hvem har dumpet i transfervinduet?

Transfervinduet er ovre, men det har været en større succes for nogen topklubber end andre.


Vi har bedømt top seks-holdenes transfervindue og givet karakterer efter 7-trinsskaalaen -  fra -03 til 12 -  alt efter, hvem der har bestået sommerhandlen med bravour, og hvem der er dumpet.

Arsenal: 7

Arsenal havde brug for at forstærke sig defensivt, og det må man sige, Unai Emery og klubben har forsøgt at gøre i dette transfervindue.

Bernd Leno overtager formentlig handskerne fra start fra Petr Cech, der begik mange fejl, som ledte til mål sidste sæson.

Derudover har Hector Bellerin fået konkurrence på højrebacken fra Stephan Lichtsteiner, som har set glimrende ud i pre-season.

Sokratis kan forhåbentligt også være med til at lappe hullerne i forsvaret, ligesom Lucas Torreira måske kan blive den defensivt-orienterede midtbanespiller, som Arsenal har sukket efter.

Sidst, men ikke mindst, er der Guendouzi, der mestendel er en spiller for fremtiden, men som måske kan få sit gennembrud allerede i den kommende sæson.

Alt i alt har transfervinduet været fint for Arsenal, men der er mange ubekendte, som vi først får svar på efter sæsonstart.

Kan Torreira levere fra start, og kan en aldrende herre som Lichtsteiner følge med i en liga som den engelske?

Chelsea: 7

Jorginho er én af Sarris yndlingsspillere og skal nok vise sig som en stor signing for The Blues, ligesom Kovacic sikkert også skal vise sig som en klar opgradering af Danny Drinkwater eller Timoue Bakayoko – omend kun denne sæson, medmindre Real Madrid vælger at sælge ham permanent.

Derudover har Chelsea hentet verdens dyreste målmand i form af Kepa Arrizabalaga for £71 millioner. Den spanske keeper er blot 23 år og kan måske godt få svært ved at leve op til prisskiltet, hvis en tilvænningsperiode magen til den, David de Gea gennemgik i sin tid, er nødvendig.

På papiret ser Chelsea i hvert fald ud til at være svækket en smule på målmandsposten efter Courtois' afsked, men det er op til Kepa at modbevise – går det helt galt, kan klubben altid sætte veteranen Robert Green ind i stedet.

Alt i alt har det dog været nogle fine indkøb, Chelsea har foretaget sig, og man kan på mange måder sige, at Chelseas succes i transfervinduet afhang af - eller afhænger af – om Eden Hazard forblev i klubben.

Det tyder det umiddelbart på, at han gør, men med det spanske transfervindue endnu åbent er det ikke til at sige, om Real Madrid atter vil teste Chelseas beslutsomhed om ikke at sælge.

Liverpool: 12

Nok er Liverpool den Premier League-klub, der har brugt flest penge i dette transfervindue, men The Reds er også klubben, der har lavet de suverænt bedste indkøb.

Xhaqiri er kommet til for en slik efter Premier League-standarder, £13 millioner, og han kunne sagtens gå hen og vise sig som en stor signing, selvom han på papiret ikke er nær så eksotisk eller sexet som eksempelvis Nabil Fekir.

Dernæst har Merseyside-klubben hentet to klasse midtbanespillere i form af Fabinho og Keita, som begge skaber ekstra bredde på midtbanen, men også er en opgradering ift. klubbens nuværende muligheder.

Vigtigst af alt har klubben hentet Alisson Becker og forstærket den position, som måske skreg allermest til himlen om at blive styrket. Medmindre det viser sig, at Alisson får omstillingsvanskeligheder, har Liverpool skaffet sig en klassekeeper, som måske kan være med til at lukke hullet op til Manchester City.

Manchester City: 4

Manchester City har kun hentet Mahrez, men med den bredde, som Pep Guardiola har på sit hold, havde en Mahrez-signingen måske ikke engang været nødvendig.

Efter City-standarder har klubben haft et stille transfervindue, men længe lignede det, at Jorginho også ville skifte til Manchester City frem for Chelsea.

Fernandinho er ikke nogen ung herre længere, og det er klart, at Jorginho var udset til at være brasilianerens arvtager i fremtiden. Sådan gik det som bekendt ikke, og City fik aldrig hentet den fornødne backup til Fernandinho.

Det overlever klubben uden tvivl alligevel med al den kvalitet, som holdet har både i førsteholdstruppen og talentakademiet, men noget stort transfervindue havde The Cityzens ikke.

 

Manchester United: 02

Manchester United hentede én garanteret førsteholdsspiller i Fred, et talent i Diogo Dalot og en reserve i form af Lee Grant.

Man kan roligt sige, United havde et underspillet transfervindue, og mange havde nok ventet, at mindst én stor transfer ville falde på plads i løbet af Deadline Day.

Men Alderweireld udeblev. Maguire udeblev, ligesom også Boateng og Godin valgte at takke nej til et skifte til Manchester.

Mourinho havde åbenlyst håbet på en midterforsvarer, men fik det ikke – og allerede der kan man sige, Uniteds transfervindue læner sig opad at være en fiasko.

Derudover kunne klubben også med fordel have forstærket venstrebacken, ligesom en dedikeret højrekant kunne have gjort underværker.

Med Fred fik Manchester United dog en erstatning for Carrick på plads, og den mobile boks-til-boks spiller kan måske vise sig at være nøglen, der låser op for Paul Pogbas potentiale centralt.

En total fiasko var Uniteds transfervindue altså ikke helt, men det er svært at se, hvordan klubben skal indhente Manchester City eller holde trit med et stærkt forbedret Liverpool.

 

Tottenham: 00

Det er positivt, at Spurs umiddelbart formår at forlænge med alle klubbens profiler, men det virker uambitiøst ikke at hente én eneste spiller.

Heldigvis er Pochettinos mandskab allerede et klassemandskab, men når man står stille, risikerer man også at ryge bagud, og det må være den helt store frygt for alle Spurs-fans forud for den kommende sæson.

Alle de store konkurrenter har forstærket i et eller andet omfang, så konkurrencen om at ende i top fire er kun blevet større, og det er nu op til kernen på holdet at sørge for, at Spurs ikke falder for langt bagud.

Spurs slipper for dog den ultimative dumpekarakter, -3, fordi det i skrivende stund er lykkedes klubben at holde på alle sine profiler – inklusiv Toby Alderweireld og Danny Rose.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED