AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:05:2020 10:25
Hvis rygterne taler sandt: Så vild bliver Liverpools startopstilling næste sæson

Vi har taget et kig på, hvordan Liverpool kan stille fra start næste sæson, hvis transferrygterne om klubben holder stik.


Modsat Manchester United, som altid bliver kædet sammen med Gud og hver mand, er det altid lidt mere småt med transferrygter omkring Liverpool.

Det skyldes måske, at klubben er noget bedre til at holde sine kort tæt på kroppen, hvilket vi så eksempler på, da klubben nærmeset ud af det blå signede Fabinho.

Det er ikke ensbetydende med, at rygterne om The Reds ikke eksisterer, men der er langt mellem snapsene, når de skal komme fra troværdige kilder.

De peger dog på, at Liverpool går en relativt stille sommer i møde på grund af coronakrisens effekt på transfermarkedet og klubbens egen økonomi.

Derfor forsøger vi også at forholde os kritisk til rygterne, når vi sætter Liverpools ideelle rygtebasis-XI for næste sæson herunder:

 

Målmand: Alisson

Måske verdens bedste målmand - uden tvivl en kandidat til titlen og uerstattelig.

 

Højreback: Trent Alexander-Arnold

Betragtes ligesom Alisson som en af de bedste på sin position trods sin unge alder, og intet tyder på, at Alexander-Arnold har nogen intentioner om at forlade klubben foreløbigt.

 

Midterforsvarer: Virgil Van Dijk

Liverpool-generalen og den helt store katalysator for klubbens store succes gennem de seneste to og en halv sæson.

Der er ingen tvivl om hans startplads.  Det er mere, hvem der agerer partner til ham.

 

Midterforsvarer: Ben White/Kalidou Koulibaly

Liverpool bliver ved med at blive linket til den 28-årige senegaleser, og tanken om et centralt forsvarspar bestående af Koulibaly og Van Dijk kunne da også skræmme de fleste angribere væk.

Tror vi på den? - Nej. Liverpool køber næppe en spiller dyrt, når man allerede har Gomez, Matip og Lovren. Signer man nogen, bliver det er en yngre og talentfuld erstatning for Lovren, og her er Brightons Ben White en spiller, klubben skulle have scoutet intensivt.

 

Højreback: Andy Robertson

Skotten er også blandt verdens bedste, og køber Liverpool en venstreback, bliver det en decideret backup for Robertson.

Layvin Kurzawa kunne være en mulighed på en fri transfer, men han er ikke for alvor blevet rygtet til Anfield.  Det er Norwich-back Jamal Lewis til gengæld sammen med Vitesse Arnhems Max Clark, da de begge er unge, lovende spillere med god stats.

 

Central midtbane: Jordan Henderson

Anfører og formentligt kommende vinder af PFA Player of the Year.  Hans plads står vist ikke til diskussion efter denne sæson.

 

Central Midtbane: Gini Wijnaldum

Man kan altid diskutere, hvem der starter ved siden af Henderson, men i denne sæson har Wijnaldum været blandt de fem Liverpool-spillere med flest minutter på banen.

 

Offensiv midtbane: Kai Havertz

Jan Mølby udtalte forleden, at det 20-årige tyske stortalent kunne blive Liverpools "Bruno Fernandes". Det kunne han meget vel, for klubben er blevet kædet sammen med ham af både engelske og tyske medier.

Det store issue er prisen, og det er tvivlsomt, at Liverpool ønsker at betale de op mod £80 millioner, som Leverkusen krævede før coronakrisen. Som kampen mod Werder Bremen, hvor Havertz scorede to mål som falsker 9'er, viste, så kunne han ellers også være en alternativ løsning til Roberto Firmino.

 

Højrekant: Mohamed Salah/Jadon Sancho

Det åndssvage ved mange af disse rygter er jo netop, at Liverpool bliver kædet sammen med nogle af verdens største spillere, men ikke rigtigt har behov for dem, da man allerede har nogle af verdens bedste på holdet.

Både Jadon Sancho og Adama Traore rygtes til Anfield, og man skulle da også være idiot, hvis ikke man er interesseret i at signe nogle af de mest lovende spillere i fodbold lige nu.

Men medmindre Klopp føler, det er på tide med et generationsskifte, er det svært at se klubben spendere voldsomme summer på Sancho eller Traore.

 

Venstrekant: Sadio Mané/Timo Werner

Werner er et realistisk transfermål, han ønsker selv skiftet, og alle journalister, der faktisk ved noget om Liverpool, bekræfter, at den er god nok.

Krisen kan dog komme i vejen. Før krisen skulle The Reds have været klar til at trykke på knappen og signe den 24-årige tysker, men nu er der tvivl om, hvorvidt The Reds kommer til at lave nogle store indkøb.

Truppen er allerede vildt stærkt og noget tyder på, at Werner er parat til at vente et år på sit drømmeskifte til Anfield.

 

Angriber: Kylian Mbappé

Nu er det jo et "hvis rygterne taler sandt"-format, så vi inkluderer lige den franske verdensstjerne, fordi franske medier har fortalt, hvordan Jürgen Klopp angiveligt skulle have været i personlig kontakt med Paris Saint-Germain-stjernen.

Man skal aldrig sige aldrig, og rygterne har floreret i mere end et års tid nu, men hvis det er svært at se Mbappé skifte til Anfield i fremtiden, er det noget nær umuligt denne sommer, hvor hele fodboldindustrien er ramt økonomisk af coronakrisen.

Næste sommer til gengæld... (Kommer Real Madrid)


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED