Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
04:12:2020 14:20
Hvis de er til salg: United er klar til at investere stort i stjerner til januar

ESPN skriver, at Manchester United ikke udelukker et stort indkøb i januartransfervinduet, hvis chancen for at opsnappe et toptransfermål skulle opstå.


Manchester United mister mellem £4-5 millioner i tabte billetindtægter for hver kamp, der bliver spillet på Old Trafford uden tilskuere, men trods de store økonomiske tab er klubben fortsat klar til at investere stort i spillere til januar, hvis den rette mulighed opstår.

Det fortæller kilder tæt på klubben til ESPN.

I øjeblikket forventer Ole Gunnar Solskjær ikke selv, at der skal bruges store summer på at forbedre mandskabet, men Ed Woodward og chefforhandler Matt Judge har i sinde at forhøre sig om, hvorvidt klubbens toptransfermål skulle være tilgængelige.

Signingen af Bruno Fernandes i januar har gjort underværker for The Red Devils, og derfor er klubben klar til at gentage successen, hvis chancen for at signe eksempelvis Jadon Sancho eller Dayot Upamecano skulle opstå.

De to Bundesliga-stjerner skulle begge stå højt på klubbens ønskeseddel, men det er som bekendt sjældent, at de største transfers finder sted midtvejs i sæsonen.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED