Hjerteskærende interview: Salah i tårer efter Liverpool-afsked
Efter næsten et årti som det store omdrejningspunkt i Liverpools storhedstid, tog Mohamed Salah søndag eftermiddag afsked med Anfield.
Opgøret mod Brentford sluttede noget skuffende med 1-1. En tydeligt berørt Salah satte efterfølgende ord på det svære farvel.
– Jeg græd rigtig meget. Mere end jeg nogensinde har gjort før.
– Det er virkelig svært at forlade et sted som dette. Jeg er ikke ligefrem en følelsesladet type… men det er virkelig svært… vi klarede det, og vi har ført klubben tilbage til det sted, hvor den hører hjemme, udtalte han således.
Selvom den sidste tid under cheftræner Arne Slot har været præget af interne spændinger, forduftede alle frustrationer, da den 33-årige stjerne modtog en øredøvende hyldest under sin udskiftning.
Kæmpe overraskelser: Disse Premier League-klubber skal i Europa
Salah skriver historie i sidste Liverpool-kamp
Fanfavoritten forlod dog ikke kulissen uden et sidste genialt aftryk, hvor han blev kåret til banens bedste.
I anden halvleg lagde han op til Curtis Jones’ scoring – en aktion, der var egypterens assist nummer 93 i klubben. Dermed overgik han sensationelt selveste Steven Gerrard og cementerede sin status som en af de største spillere i Liverpools historie.
Nu forlyder det, at hele syv Liverpool-stjerner kommer til at forlade klubben denne sommer. Læs mere.
Det kommer til at ske: Han erstatter Steve Cooper i Brøndby


















