AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:03:2020 13:16
Held i uheld: Coronakrisen sender wonderkid tættere på United

Dortmund har valgt at fryse al transferaktivitet på grund af coronakrisen.


Dortmund var udråbt til at være storfavoritter til at signe Birmingham-talentet Jude Bellingham, selvom Manchester United havde kæmpet en indædt kamp for at overtale den 16-årige midtbanespiller til at skifte til Old Trafford.

Men den nuværende coronakrise kan faktisk ende med at være held i uheld for The Red Devils, for krisesituationen betyder, at Dortmund har sat al klubbens transferaktivitet på standby.

Det fortæller klubbens sportsdirektør Michael Zorc til Kicker.

- Der er meget usikkerhed i alle klubber. Vi skal finde en måde at håndtere denne krisesituation på, og sommeren bliver ubehagelig, er sportschefen citeret for at sige.

Ligesom en lang række andre brancher og industrier, er fodbolden også ramt økonomisk af coronakrisen.  Det gælder både klubber som Dortmund og Manchester United, men ifølge Daily Mirror er de engelske giganter bedre rustet finansielt til at håndtere situationen.

Derfor skulle klubbens kontrakttilbud til Jude Bellingham og Birmingham stadig være gældende nu, mens Dortmund altså har indstillet jagten på stortalentet - i hvert fald midlertidigt, måske permanent.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED