AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:06:2019 14:19
Har imponeret Klopp: Mignolet forventes at blive i Liverpool

Der er en klar forventning om, at Liverpool alligevel ikke behøver finde sig en ny reservemålmand til næste sæson nu.


Tilværelsen som andenmålmand bag en af verdens bedste på positionen er utaknemmelig, hvis man fortsat har ambitioner om at skulle spille. Det har Simon Mignolet tilsyneladende, og derfor har det også været forventet, at den belgiske landsholdsspiller ville finde sig en ny klub denne sommer, men nu har piben måske fået en anden lyd.

Således forventer Liverpool ifølge the Times, at Simon Mignolet også er at finde i klubben til næste sæson.

Belgieren er en beskattet figur i truppen hos Jürgen Klopp, som især sætter pris på Simon Mignolets attitude og tilgang til at være andetvalg. Belgieren har også en stor stjerne hos resten af klubbens stab, og i omklædningsrummet er han også vellidt.

Hvis Simon Mignolet alligevel skal forlade Liverpool, skal der et godt tilbud på bordet, som både falder i klubbens og spillerens smag, men den umiddelbare forventning er, at belgieren også skal være reserve for Alisson næste sæson


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED