AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
09:04:2020 13:45
Har ikke spillet for klubben i tre år: Nu forlænger United kontrakten med ham

Manchester United har udløst en option og forlænget kontrakten med Timothy Fosu-Mensah.


21. maj er sidste gang, at Timothy Fosu-Mensah var i aktion for Manchester Uniteds førstehold. Karrieren lader til at være gået i stå, men De Røde Djævle har ikke opgivet hollænderen endnu.

Det tyder klubbens seneste aktion i hvert fald på. For ifølge Manchester Evening News og Simon Peach har Manchester United udløst en option i kontrakten med den hollandske forsvarsspiller og forlænget aftalen frem til sommeren 2021.

Fosu-Mensah stod ellers til at have kontraktudløb ved udgangen af juni måned, men Manchester United har valgt at give ham et år ekstra til at finde tilbage til de takter, der for flere sæsoner siden gjorde ham til en af klubbens mest lovende talenter.

Sidenhen har han været udlejet til Crystal Palace og Fulham, mens han det seneste år har været i Manchester United uden at spille. Derimod har han døjet med skader, der kan tænkes at have sat hans udvikling tilbage.

I alt er den 190 centimeter høje hollænder noteret for 21 førsteholdskampe for Manchester United.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED