Han dominerer i Serie A – nu lurer kæmpe skifte for Frendrup
Morten Frendrup har haft en fremragende sæson i Serie A med Genoa, hvor han har markeret sig som en af ligaens mest pålidelige midtbanespillere.
Hans præstationer har tiltrukket sig interesse fra flere topklubber i Europa, herunder Liverpool, AC Milan, Fiorentina og West Ham United.
Den 24-årige dansker har spillet 35 kampe i Serie A denne sæson, scoret to mål og vist sig som en nøglespiller for Genoa, der sluttede på 13. pladsen.
Frendrup toppede ligaens statistik i tacklinger (61) og var tredjehøjest på listen i bolderobringer (184). Han er en af kun syv spillere, der har vundet 170 eller flere dueller denne sæson.
Hans udholdenhed, beslutsomhed og ro på bolden har gjort ham attraktiv for klubber som West Ham United, AC Milan og Fiorentina.
Genoa er angiveligt villig til at acceptere et bud på omkring 127 millioner kroner denne sommer. Liverpool har tidligere vist interesse for Frendrup, en klub han fulgte tæt som barn.
I et interview med Give Me Sport fortæller Morten Frendrup følgende:
– Jeg er beæret over at blive sat i forbindelse med store klubber, men mit fokus er på Genoa. Jeg prøver at holde fødderne på jorden og blive i nuet.
Morten Frendrup blev født i Tuse på Sjælland og han begyndte sin karriere som en del af Brøndbys akademi og spillede 93 kampe for klubbens førstehold, hvor han vandt den danske pokal i 2018 og Superligaen i 2020/21.
Han skiftede til Genoa i januar 2022 for €3,5 millioner og har nu spillet over 100 kampe for klubben.
Frendrup har også arbejdet på sine lederegenskaber og guidet yngre holdkammerater som Brooke Norton-Cuffy.
Han håber at sikre sig en plads i Danmarks trup til VM-slutrunden i 2026, men erkender den hårde konkurrence på midtbanen.
Med Genoa åben for et salg og Frendrup åben for nye udfordringer, kan et skifte denne sommer være gavnligt for alle parter og hjælpe den danske midtbanespiller med at realisere sin drøm om at spille i en større liga og cementere sin plads på det danske landshold.
Andetsteds forlyder det, at Thomas Frank er tæt på at forlade Brentford.