AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
14:09:2019 12:58
Gullit: For mange gode spillere har forladt Chelsea

Ruud Gullit er glad for at se, at det endelig er blevet tid til, at de unge spillere i Chelsea får chancen.


Gennem de seneste 15 år har Chelsea været en de mest succesrige klubber i England, men det har ikke været på baggrund af egenudviklede og unge spillere. I øjeblikket er der dog lavet om på det.

I forbindelse med transferforbuddet har Chelsea nærmest været nødt til at bruge klubbens egne talenter, og det er noget, som Ruud Gullit bifalder.

Den tidligere hollandske storspiller fortæller i et interview med Goal, at klubbens tidligere strategi har kostet dyrt, da nogle nuværende stjernespillere har forladt klubben.

- Jeg er glad for, at de unge spillere endelig får chancen. Med spillere som Mohamed Salah, Kevin De Bruyne og Romelu Lukaku har der været for mange gode spillere, der har forladt klubben, fordi de fik en fornemmelse af, at deres tid aldrig ville komme i Chelsea, siger Ruud Gullit.

I sæsonens første kampe har egenudviklede talenter som Andreas Christensen, Mason Mount og Tammy Abraham fået spilletid for Chelsea, og derudover kan det tænkes at både Reece James, Ruben Loftus-Cheek og Callum Hudson-Odoi kommer til at spille en del senere på sæsonen, når de hver især er deres skader kvit.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED