AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
03:06:2020 22:51
Guardiola har fokus på næste sæson: Vil handle i FC Barcelona

Manchester City-manager Pep Guardiola har allerede fokus på at forstærke sin trup frem mod den kommende sæson og den spanske manager har en FC Barcelona-spillerne på sin liste over mulige køb.


Manchester City er 25 point efter Liverpool i Premier League, inden sæsonen bliver genstarten i slutningen af juni måned. Derfor er klubbens manager Pep Guardiola allerede nu begyndt at forberede sig på næste sæson, hvor hans mandskab skal forsøge at byde Liverpool bedre op til dans.

Den spanske manager har ifølge det spanske medie Mundo Deportivo udset sig en mulig forstærkning i sin tidligere klub FC Barcelona i form af den alsidige Sergi Roberto, der både kan spille på midtbanen og i forsvaret. 

Samme medie skriver ligeledes, at FC Barcelona skulle være åbne for et salg af den 28-årige spanske landsholdsspiller. Det skulle sportsdirektøren i Manchester City, Txiki Bergiristain, der tidligere har haft samme rolle i netop den catalanske storklub, være bekendt med.

Sergi Roberto er et produkt af FC Barcelonas akademi La Masia, men han har igennem de seneste år haft svært ved at tilspille sig en fast plads på klubbens førstehold. Derfor er det ikke utænkeligt, at han kan overbevises til at skifte væk fra FC Barcelona.

Sergi Roberto har kontrakt med den spanske storklub frem til sommeren 2022.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED