Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Grønt lys: Arsenal millimeter fra ny signing

Af Emil Plovgaard
17.05.2025 Kl. 18:56

Arsenal forventes at intensivere arbejdet på at sikre Viktor Gyökeres i de kommende dage, efter at både spiller og Sporting Lissabon har givet et markant grønt lys til overgangen. 

Det forventede transferbeløb og længden på kontrakten er også ved at falde på plads.

The Gunners kæmper i øjeblikket for at sikre andenpladsen i Premier League og risikerer at misse Champions League, hvis klubben ikke får gode resultater i sæsonens sidste to kampe. 

Søndagens vigtige opgør mod Newcastle på Emirates Stadium kan derfor få stor betydning for begge hold, hvor et nederlag kan sende Arsenal uden for top fem på sæsonens sidste spilledag.

Selvom skæbnen stadig ligger i egne hænder, tegner det sig som endnu en sæson, hvor Arsenal må undre sig over, hvad der kunne være blevet til. 

Klubben er nemlig endt som nummer to i de seneste to Premier League-sæsoner.

Efter flere forgæves forsøg på at hente en stærk målmand i de sidste tre transfervinduer, ser det endelig ud til, at Mikel Arteta denne sommer vil få sin ønskespiller på plads; en decideret nummer ni, som mange mener, Arsenal længe har manglet.

Tidligere rygter har peget på, at valget stod mellem Benjamin Sesko og Viktor Gyökeres, men ifølge Football Insider har Arsenal nu rykket sig markant i forhandlingerne om den svenske angriber.

Artetas vedholdenhed i jagten på Gyökeres, som imponerende har scoret 98 mål i 100 kampe for Sporting de seneste to sæsoner, ser nu ud til at bære frugt. 

Spillerens egen beslutning om at Arsenal er det rette sted at spille næste sæson er ligeledes faldet på plads.

Journalist Pete O’Rourke fortæller til Inside Track-podcasten, at der er en klar vilje blandt alle parter til at gennemføre handlen:

– For Gyökeres går forhandlingerne godt mellem Arsenal og hans repræsentanter, siger O’Rourke.

– Han fremstår som det foretrukne valg for Arsenal, og det virker til, at alle parter ønsker at få handlen i hus.

– Spilleren er klar til at komme, og Sporting CP er klar til at sælge, siger O’Rourke.

Samtidig er Real Madrid 90 procent sikker på at hente en tredje signing.

Seneste nyt

Annonce
Annonce