Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
18:10:2019 15:48
GOAL kårer: Årtiets hold i Liverpool

GOAL har givet deres bud på årtiets hold i Liverpool.


Der går ikke mange måneder, før vi går ind i 2020, og dermed nærmer dette årti sig sin ende.

GOAL har derfor lavet en serie, hvor de kårer klubbernes bedste hold i dette årti, og denne gang ser de nærmere på Liverpool.

Målmand: Alisson

Det var ikke et svært valg. Selvom han kun har været i klubben i 15 måneder, er han uden tvivl den bedste målmand, der har været i klubben de sidste 10 år.

Højre back: Trent Alexander-Arnold

Han nærmer sig de 100 kampe for The Reds, og hans indflydelse på holdet har været enorm. I en alder af 21 år er han blandt de bedste højrebacks i verden og har allerede spillet to CL-finaler og en VM-slutrunde.

Central forsvarsspiller: Joël Matip

Dette valg er måske overraskende, fordi der har været nogle gode midtstoppere de sidste 10 år. I makkerskabet med van Dijk har han vist sig at være verdensklasse. Han er hentet på en fri transfer og er blandt de bedste signings i klubbens historie.

Central forsvarsspiller: Virgil van Dijk

Hvem ellers? For de £75 millioner er han et røverkøb. Der er ingen spiller, der har haft så stor en betydning for holdet transformering. Siden hans ankomst har klubben den bedste defensive statistisk i Premier League.

Venstre back: Andy Robertson

Dette er også et rimelig nemt valg. Det er et stikke tid siden, at Liverpool har haft en venstre back, som man har kunne stole på, men det kan man med Robertson. Klopp vil ikke erstatte ham med nogen andre. 

Central midtbanespiller: Fabinho

Ud fra talent er Steven Gerrard den bedste midtbanespiller i Liverpools historie, men set ud fra det seneste årti kan Fabinho simpelthen ikke undgåes. Han fik en langsom start, men nu er han et monster på den defensive midtbane for Liverpool. Hans tid i klubben har været kort, men han har allerede vundet pokaler, og han er nærmest uundværlig nu. 

Central midtbanespiller: Jordan Henderson

Ingen spiller har spillet flere kampe det sidste årti. Han har ikke altid været populær blandt fansene, men han har haft en afgørende rolle for klubbens store øjeblikke de sidste 10 år. Han er anfører for et Champions League-vinderhold, og det er der ikke mange, der kan prale med.

Højre kantspiller: Mohamed Salah

Egypterens statistik er intet mindre end imponerende - 77 mål ig 116 kampe. To gange har han vundet Den Gyldne Støvle og er også blevet kåret til PFA Player of the Year. 

Venstre kantspiller: Sadio Mané

Den tredje musketer, men ikke mindst lige så vigtig som de andre to. Signingen af Mané har også været med til at transformere Liverpool-mandskabet, hvor han kommer med fart og dynamik. Han leverer altid på et højt niveau og præsterer altid i de store kampe.

Offensiv midtbanespiller: Roberto Firmino

Den falske 9'er. Det er svært at forestille sig et Liverpool-hold uden Firmino. Udover at kunne afgøre kampene har han en unik evne til at sætte sin medspillere op. Han er måske holdets mest indflydelsesrige spillere.

Angriber: Luis Suarez

Alle ovenstående spillere har én ting tilfælles? De har vundet Champions League med Liverpool. Det har Suarez ikke. Faktisk har han kun vundet League Cup'en, men ser man på præstationerne er han blandt de bedste nogensinde i Liverpool-trøjen. Han er den eneste spiller, der har nået 30 mål i alle turneringer to sæsoner i træk i dette årti. Steven Gerrard beskriver ham som en af de bedste, han nogensinde har spillet med, og det siger alt.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED