AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
08:02:2019 17:22
Glæde i Tottenham: Kane foran genoptræningsplanen

Harry Kane kan gøre comeback fra sin ankelskade allerede i slutningen af februar.


Den 13. januar tabte Tottenham 1-0 til Manchester United, men efter kampen var det ikke nederlaget som fyldte mest hos manager Mauricio Pochettino. Klubbens topscorer og stjerneangriber Harry Kane pådrog sig nemlig en ankelskade - samme skade som i de seneste sæsoner har givet englænderen problemer.

Første melding lød på, at den engelske landsholdskaptajn var ude indtil marts måned. Harry Kane har dog trænet hårdt med klubbens fysioterapeuter og ser ud til at få comeback tidligere end ventet. Det bekræftede Mauricio Pochettino fredag eftermiddag.

- Han gør det godt. Han gør det fantastisk. Vi er nødt til at stoppe ham hver dag, fordi han ønsker at være foran sin genoptræning. Han er meget optimistisk og dedikeret til at komme tilbage hurtigst muligt, sagde den argentinske manager på fredagens pressemøde.

Selvom Harry Kane nærmer sig et comeback ønsker Pochettino ikke at bringe ham i spil for hurtigt. Weekendens kamp mod Leicester samt første kamp mod Dortmund i Champions League er derfor udelukket.

- Hvis man ser på ham, så er han næsten klar til at spille. Omvendt skal vi også huske at være realistiske. Han er tæt på at comeback, men det bliver hverken søndag eller på onsdag, men måske den efterfølgende kamp mod Burnley, sluttede Mauricio Pochettino.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED