AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:01:2019 17:57
Glæde i Palace: Benteke klar til comeback

Christian Benteke er efter fire en halv måneds skadepause klar til at gøre comeback for Crystal Palace i weekenden.


Crystal Palace-manager Roy Hodgson udtalte i begyndelsen af januar, at klubbens førsteprioritet i vinterens transfervindue var at hente en ny angriber. Tidligere denne uge valgte The Eagles så at udleje den tidligere FC Midtjylland-angriber Alexander Sørth til belgiske Gent.

Fredag er der imidletid godt nyt til Crystal Palace, da klubbens belgiske angriber Christian Benteke er blevet sin knæskade kvit og dermed er klar til at gøre comeback i lørdagens kamp mod Watford.

Den store belgier har ikke spillet siden september og i hans fravær har The Eagels blot formået at score 19 mål i 21 Premier League-kampe. Derfor er hans retur en glædelig nyhed for manager Roy Hodgson, selvom belgieren selv har haft svært ved at finde målet.

- Han er klar til at gøre comeback. Han mangler selvfølgelig kamptræning, men det kommer kun ved at spille kampe. Han har gjort det godt til træning, men om han er klar til at spille fra start er endnu ikke besluttet. Det er dog dejligt at have ham tilbage, da han giver os noget ekstra, forklarer den engelske manager.

Christian Benteke, der kom til klubben fra Liverpool i 2016, nåede kun 4 Premier League-kampe inden sin skade.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED