AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:05:2020 13:38
Gælden eksploderer: Så meget er Manchester Uniteds gæld steget

Manchester United har netop annonceret et lille underskud for det seneste kvartal, mens klubbens gæld er steget massivt.


Manchester United havde et lille underskud på £7,3 millioner for det seneste kvartal, men samtidigt er klubbens gæld steget med hele 42 procent til i alt £429 millioner.

Det svarer til en stigning på £127 millioner. Det kunne klubbens vicebestyrelsesformand Ed Woodward annoncere til torsdagens møde med aktionærerne.

Den massive stigning i gæld skyldes angiveligt færre penge, mindre modværdi og ugunstige vekslingskurser mellem britiske pund og amerikanske dollars.

Tidligere på året regnede klubben med, at man ville omsætte for £580 millioner i dette regnskabsår.  Det gør man ikke længere på grund af coronakrisen, og derfor har Woodward og klubben trukket sin forhenværende prognose tilbage.

Skal man se noget positivt ved de seneste tal, er det, at klubben stadig har £90 millioner liggende i banken, som principielt kunne bruges på at lave nye signings, ligesom man skulle have yderligere £150 millioner stående til rådighed i lånte penge.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED