Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
23:11:2020 11:58
Fra stort overskud til enormt underskud: Covid-19 giver Tottenham røde tal på bundlinjen

Tottenhams seneste regnskab viser klart, hvor ondt den verserende coronapandemi gør på klubbens økonomi.


Hvor Tottenham sidste år kunne prale af et overskud på £68,6 millioner, vil klubben til nytår have et underskud på £63,9 millioner - 535 millioner kroner. Det kunne klubbens bestyrelsesformand Daniel Levy denne mandag meddele.

Og det bliver værre endnu, hvis ikke klubben snart får lov atter at lukke tilskuere ind til sine hjemmekampe. Ifølge Levy forventer man et underskud på £150 millioner i dette regnskabsår, hvis ikke fans får tilladelse til at se fodbold fra tribunerne på klubbens nye stadion.

- Vi står lige nu midt i en af de mest udfordrende tider, vi nogensinde har oplevet. Konsekvenserne af Covid-19 på vores indtægter er til at mærke og kunne ikke være kommet på et værre tidspunkt, da vi netop har færdiggjort byggeriet af et nyt stadion til £1,2 milliarder, fortæller Levy ifølge Football London.

- Vores estimat er, at vi i det nuværende regnskabsår kan miste op mod £150 millioner i tabte indtægter, hvis stadion forblivet lukket for tilhængerne. Dette tab af indtægt er uden tvivl umuligt at gøre op for.

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED