AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:11:2019 18:52
Første interview: Mourinho lover passion - og en bedre placering

José Mourinho har for første gang som Tottenham-træner udtalt sig til den engelske presse.


Det er stadig svært at fatte, men José Mourinho er ny Tottenham-træner, og nu har han også givet sit første interview efter at være tiltrådt i stillingen.

Meget atypisk lover portugiseren ikke trofæer, men han garanterer masser følelser.

- Hvad kan jeg love? - passion. Passion for mit job, men også passion for klubben. Det er et priviligie, når man som manager skifter til en klub og kan mærke glæden over at skulle overtage den trup, man skal overtage, siger Mourinho ifølge Football London.

- Det er ikke ord, som jeg bare finder på nu, fordi jeg bliver udnævnt som træner. Det er ord, som jeg har sagt og gentaget mange gange gennem de seneste tre, fire eller fem år - selv som modstander.

Samtidigt er den nye Tottenham-træner ekstremt begejstret over den trup, han arver fra Mauricio Pochettino.

- Jeg har altid snakket om klubbens potentiale, og jeg har altid snakket om spillernes kvaliteter. Jeg kan virkeligt godt lide truppen, og hvis man kigger på de unge spillere, så er der ikke én træner i verden, som ikke kan lide at spille de unge og hjælpe dem med deres udvikling.

Derudover roser Mourinho selvfølgelig klubbens nye stadion, som givetvis også fortjener ros, mens han også sætter et kortsigtet mål, som vel kan opsummeres til;  vi skal vinde kampe.

- Vi ved, hvor vi ligger i tabellen, og vi ved, at vi ikke hører til der. Vi skal spille kamp efter kamp og hele tiden gå efter at gå fra sejr til sejr, indtil sæsonen er slut, siger den nye Tottenham-træner.

- Til slut må vi se, hvor vi ligger i tabellen, men jeg ved, at vi kommer til at ligge på en anden plads, end vi gør lige nu. Jeg ser frem til udfordring, til ansvaret, og til at bringe glæde til alle, der elsker denne klub.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED