AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
09:11:2019 22:19
Everton-manager efter sejr: Jeg mærker ikke til presset

Everton-manager Marco Silva afviser, at han har været ekstra presset i denne sæson grundet manglende resultater.


Everton tog sæsonens første udebanesejr, da de på sydkysten slog Southampton med 2-1. Sejren luner godt i truppen forud for den kommende landsholdspause, men også hos klubbens manager Marco Silva må sejren give ekstra ro.

I denne uge har der i de engelske medier være historier om, at lørdagens kamp kunne være den sidste med Silva i spidsen for holdet, og klubbens tidligere manager David Moyes har været meldt som en mulig kandidat, hvis holdet havde tabt til Southampton.

Hovedpersonen afviser dog, at han har følt sig ekstra presset i denne sæson.

- nej, mig? Hvorfor skulle jeg føle mig ekstra presset? Måske hvis det handlede mere om fodbold end spekulationer, så ville det måske være anderledes, lød det fra den portugisiske manager på pressemødet efter Saints-kampen, inden han fortsatte:

- Jeg føler aldrig pres, hvilket jeg ser som en god ting. Jeg er heller ikke altid enig i de ting, som bliver skrevet i medierne. For mig er det et privilegium at træne i Premier League og det er et privilegium at træne Everton, sluttede Marco Silva. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED