AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
07:12:2019 12:01
Everton bekræfter: Profil bliver ikke klar til Chelsea-kamp

Everton bekræfter, at klubbens irske profil ikke kommer i spil til lørdagens kamp mod Chelsea.


Everton har fået en forfærdelig start på Premier League-sæsonen, hvor The Toffies er placeret under nedrykningsstregen efter 15 kampe. I midtugen tabte klubben til lokalrivalerne fra Liverpool med 5-2 og nederlaget blev samtidig for meget for klubbens ledelse.

Den efterfølgende dag blev manager Marco Silva nemlig smidt for porten og nu er jagten gået ind på hans afløser. Imens skal spillerne også forsøge at levere på banen i forsøget på at komme væk fra de kedelige placeringer i Premier League.

Lørdag tager Everton imod Chelsea, men klubben må se bort fra en af sine profiler. Irske Seamus Coleman har ikke været kampklar i de seneste to runder og nu har Everton bekræftet, at den 31-årige back-profil heller ikke bliver klar til lørdagens opgør på Goodison Park. 

Seamus Coleman er således ukampdygtig grundet problemer med sine ribben. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED