
Christian Eriksen er med Inter-direktør Beppe Marottas egne ord til salg i vintertransfervinduet, hvis den danske playmaker ønsker et skifte, og han er ifølge flere relativt velansete medier på blokken hos Arsenal.
Og ifølge transferguruerne fra The Transfer Window Podcast udelukker Eriksen ikke et skifte til sine gamle ærkerivaler blot 12 måneder efter, han forlod Tottenham. Men netop lokalrivaliseringen er en bekymring for det danske es.
- Jeg er blevet fortalt, at han er en smule bekymret over at krydse grænsen mellem den ene North London-klub til den anden North London-klub. Han var Tottenham-spiller i mange sæsoner og en favorit blandt mange, men hans situation og omstændigheder gør, at han ikke udelukker det, fortæller Ian McGarry i The Transfer Window Podcast.
- Han ejer stadig et hus i North London, så dét at vende tilbage og tage til træning ved Arsenals Colney frem for Tottenhams træningsanlæg ville være nemt for både ham og familien. Det er vores information, at Dominik Szoboszlai fra RB Salzburg og netop Eriksen begge er spillere, som Arsenal overvejer til rollen som offensiv midtbanespiller.
Football London skrev også forleden, at Eriksen var et af navnene, som Arsenal seriøst overvejer at byde på til januar. Eurosport bekræfter også, at det skulle være tilfældet, men ifølge journalist Dean Jones skulle danskeren ikke toppe klubbens ønskeseddel.
Â
Topnyheder
TIPSBLADET.DK
- Få minutter fra første triumf: Baskere stjal trofæ fra Braithwaite
- Bænket Eriksen så Inter få Juventus ned med nakken
- FCM har vist vejen: Nu er det OB's tur til europæisk fodbold
- Ikke tilfredshed i FCN: Der skal stadig lægges på hvis vi skal være klar
- Inter-direktør: Arbejdet med Eriksen-skifte er i fuld gang
- Vejle har træningslejr på Herning-egnen: Træneren savner én ting
- Real Madrid-flop sikrede sejren for Frankfurt