Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
30:10:2020 18:11
Endnu en afgang: Topforhandler forlader Arsenal

Huss Fahmy, der har været i Arsenal siden 2017 og var stærkt involveret i blandt andet ansættelsen af Mikel Arteta og kontraktforlængelsen med Pierre-Emerick Aubameyang, forlader klubben ved udgangen af november


I august blev øverste fodbolddirektør Raul Sanllehi fyret i Arsenal, og generelt er der blevet skåret rigtig mange stillinger væk i London-klubben over de seneste måneder. 

Om klubbens chefforhandler, Huss Fahmy, selv har valgt at gå eller også er blevet bedt om at forlade sin post afhænger lidt af kilden man læser, men faktum er, at han fra udgangen af november ikke længere vil arbejde sammen med The Gunners. Det skriver blandt andre The Telegraph.

Fahmy, der er advokat af erhverv, har arbejdet i Arsenal siden 2017 og har været klubbens øverst ansvarlige i alt, hvad der vedrører kontraktforhandlinger. Derfor har han blandt andet stået i spidsen for forhandlingerne med manager Mikel Arteta og holdets største stjerne, Pierre-Emerick Aubameyang. 

Huss Fahmys afgang betyder, at fire personer nu står for rekruttering og forhandling i Arsenal. Det drejer sig manager Arteta, assistentmanager Per Mertesacker, direktør Vinai Venkatseham og teknisk direktør, Edu. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED