Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
05:12:2021 21:44
"En dødssynd" - Ajax-træner kritiserer United

Ajax-træneren, Erik ten Hag, har anklaget Manchester United for at behandle en af klubbens spillere så ringe, at han betegner det som "en dødssynd".


Erik Ten Hag er tidligere blevet sat i forbindelse med United, da han var en af kandidaterne til at overtage trænergerningen efter Ole Gunnar Solskjær. Nu handler det så om klubbens behandling af hollandske Donny van de Beek, som Ten Hag selv har trænet i Ajax. 
 
Han mener, at United har holdt van de Beeks udvikling tilbage.
 
- Tag Donny. Jeg synes, det er hårdt, en dødssynd, udtaler Ten Hag til De Volkskrant.
 
- Hvis du ikke har haft en chance endnu, så står din udvikling stille. 
 
Samtidig appellerer den hollandske træner til de unge fodboldspillere, der skal vælge deres fodboldeventyr. 
 
- Alle forstår, at man som topatlet vil rykke sine grænser. Men hvornår skal du gøre det og i hvilken klub? Hvad er din motivation? Jeg prøver at sætte den tankeproces i gang. 
 
24-årige van de Beek mangler endnu at starte inde i en Premier League-kamp denne sæson. 
 
Han kom til klubben tilbage i september 2020, da United købte ham for 260 mio. danske kroner. Han har efter dagens kamp mod Crystal Palace spillet 46 kampe, scoret to mål og assisteret to gange for United på tværs af alle turneringer.
 

SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE