AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
06:04:2020 19:42
Efter massiv kritik: Liverpool trækker stor beslutning tilbage

Liverpool har nu valgt at trække beslutningen om at sende sine ansatte på orlov tilbage.


Kritikken har haglet ned over Liverpool de seneste dage, og nu har klubben truffet en stor beslutning.

I et brev, som klubbens direktør Peter Moore har sendt ud til klubbens fans, gøres det klart, at Liverpool alligevel ikke sender sine ansatte hjem på orlov, hvor staten betaler en stor del af deres løn.

Det blev ellers besluttet i sidste uge, men sidenhen har the Reds fået masser af kritik for sin beslutning. Nu laves beslutningen om.

- Vi mener, at vi traf en forkert beslutning i sidste uge ved at annoncere, at vi havde tænkt os at anvende tilbageholdelsesordningen og sende vores ansatte på orlov i den tid, hvor Premier League-kalenderen er suspenderet, og det er vi virkelig kede af, lyder det blandt andet i brevet.

Liverpool vil nu finde andre måder at sikre, at klubbens ansatte får mest mulig beskyttelse i forhold til at undgå økonomiske tab i denne periode.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED