AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
17:11:2019 17:43
Efter Manchester United: Sådan er det gået klubbens 15 januar-indkøb

Manchester United har købt 15 spillere, siden det i 2004 for første gang blev muligt at handle spillere i januar. Manchester Evening News har taget et kig på, hvordan det er gået de 15 spillere.


Januar 2004

Dong Fangzhuo (hentet i Dalian Shide) 
Der er nok ikke mange, som husker Dong Fangzhuo, selvom han var på kontrakt i Manchester United i hele fire-og-et-halvt år. I tre af disse befandt han sig til gengæld som lejesvend i belgiske Royal Antwerp, hvor han præsterede ganske fornuftigt. I 2008 skiftede Dong Fangzhuo tilbage til Dalian Shide, og han stoppede karrieren i Hebei Zhonji i 2014. Undervejs kom han forbi klubber som Legia Warzawa og Portimonense.

Louis Saha (hentet i Fulham) 
Det blev til 42 scoringer i 124 kampe for United. I 2008 rykkede han til Everton, og siden blev det til kortere ophold i Tottenham, Sunderland og Lazio, inden den franske angriber lagde støvlerne på hylden i 2013.

Januar 2006

Nemanja Vidic (hentet i Spartak Moskva) 
I vinteren 2005 foretog Manchester United sig intet på transfermarkedet, men det gjorde storklubben i den grad året efter. Nemanja Vidic var det ene af klubbens to indkøb, og serberen udviklede sig til at blive en af verdens bedste forsvarsspillere i løbet af sine otte sæsoner på Old Trafford. I 2014 skiftede han til Inter, hvor han tilbragte de sidste to år af sin karriere.

Patrice Evra (hentet i AS Monaco) 
Den franske back var også i United i otte sæsoner, inden han skiftede til Italien - dog til Juventus. Evra nåede også forbi Marseille og West Ham. Den engelske klub forlod han sidste år, og han gik faktisk et år som arbejdsløs fodboldspiller, inden han endegyldigt lagde støvlerne på hylden i en alder af 38 år i sommer.

Januar 2007

Henrik "Henke" Larsson (hentet i Helsingborg) 
Den svenske angriber er den eneste spiller, klubben har hentet på en lejeaftale i januar. Han bidrog til at vinde Premier League i 2006/07, hvorefter han vendte tilbage til Helsingborg. I 2009 stoppede han egentlig karrieren, men i 2012 og 2013 spillede han et par kampe i de lavere svenske rækker. Nu er han blevet træner og har senest stået i spidsen for sin tidligere klub, Helsingborg.

Januar 2008

Rodrigo Possebon (hentet i Internacional) 
Rodrigo Possebon. Navnet er der ikke noget galt med, men italieneren fik det aldrig til at spille på Old Trafford. I 2010 drog han til brasilianske Santos, og siden bragte karrieren ham forbi et hav af klubber i Brasilien, hvor han også er født. Den sidste klub i karrieren blev vietnamesiske Ho Chi Minh City, hvor han end ikke nåede at spille i to måneder.

Manucho (hentet i Petro Atlético) 
Ja, Manchester United så forkert flere gange i januarvinduet anno 2008. Manucho fik halvandet år på Old Trafford, inden angriberen skiftede til spanske Real Valladolid, hvor han havde fin succes. Fra 2014 til 2018 optrådte han for Rayo Vallecano, og senest har han været i UE Cornella, hvor han blev afskediget tidligere i år.

Januar 2009

Zoran Tosic (hentet i Partizan) 
Tosic har senere erkendt, at han ikke var helt klar til at komme til en klub som Manchester United, da han som 22-årig blev hentet i Partizan. Men den serbiske kantspiller har siden været fast mand hos russiske CSKA Moskva i en årrække, og han vendte for et par år siden tilbage til Partizan.

Ritchie De Laet (hentet i Stoke) 
Endnu et fejlslagent indkøb af en ung spiller, som aldrig slog igennem. Manchester United udlejede belgieren ad fire omgange, inden man solgte ham til Leicester i 2012. I 2016 rykkede De Laet til Aston Villa, hvor han senere blev udlejet til Royal Antwerp, der sikrede sig backen på en permanent aftale i sommer.

Januar 2011

Anders Lindegaard (hentet i Aalesund) 
Lindegaards nationalitet in mente vil mange nok allerede vide, hvad der skete med Anders Lindegaard efter tiden i Manchester United. Keeperen optrådte for West Bromwich og Preston i nogle sæsoner, inden han blev reservemålmand i Burnley. Siden i sommer har den tidligere OB-keeper vogtet buret for Helsingborg.

Januar 2012

Frederic Veseli (hentet i Manchester City) 
Han spillede aldrig en eneste kamp for klubben og rykkede til Ipswich halvandet år senere. Efter nogle kortere ophold i de lavere engelske rækker, fandt han formen i hjemlandets FC Lugano i 2015/16-sæsonen, og siden da har forsvarsspilleren mere eller mindre været fast mand i Empoli.

Paul Scholes (hentet på en fri transfer) 
Paul Scholes havde sådan set lagt støvlerne på hylden i sæsonen forinden, men midtbanespilleren valgte igen at binde støvlerne og tørne ud for sin tidligere klub. Scholes blev på Old Trafford indtil sommeren 2013, og nu lever han en tilværelse som ekspert hos BT Sport. United-ikonet har samtidig været cheftræner for Salford og Oldham i kortere perioder.

Januar 2013

Wilfried Zaha (hentet i Crystal Palace) 
Kantspilleren fandt aldrig rytmen i Manchester United og endte med at vende tilbage til Crystal Palace - først på en lejeaftale og siden permanent. Zaha optræder stadig for Palace, men på rygtebasis meldes han på vej til klubber som Arsenal og Everton.

Januar 2014

Juan Mata (hentet i Chelsea) 
Den første af de 15 spillere, som stadig er at finde i Manchester United. Den spanske midtbanespiller er ikke længere en fast del af startopstillingen, men han har bevist, at han er en professionel og vigtig trupspiller.

Januar 2018

Alexis Sanchez (hentet i Arsenal) 
Der skulle gå nogle år, før Manchester United igen var aktive i januar. Det er dog ikke utænkeligt, at folk i klubben ærgrer sig over, at man valgte at smide en enorm kontrakt efter Alexis Sanchez, som har floppet totalt på Old Trafford. I sommer blev chileneren udlejet til Inter.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED