Drama i Real Madrid: Stjerne nægter at spille
En stjerne fra Real Madrid har angiveligt nægtet at spille for klubben igen på grund af Jude Bellingham og Kylian Mbappé.
Den 21-årige Bellingham og Real Madrid ser ud til at afslutte sæsonen uden et trofæ efter et 4-3 nederlag i El Clásico den 11. maj.
Rodrygo, der blev skiftet ud i pausen af Copa del Rey finalen mod Barcelona i april, har ikke spillet siden og følte sig heller ikke klar til at spille i søndagens derby, selvom han deltog i træningen forud for opgøret.
Klubbens cheftræner (lidt endnu), Carlo Ancelotti, forklarede, at Rodrygo stadig ikke var på sit bedste, og at han havde haft feber.
Ifølge MARCA er situationen omkring Rodrygo “spændt”, da han føler sig overset som følge af den store opmærksomhed, der i stedet hviler på Bellingham og Mbappé, der også har skabt splid hos Vinicius Junior.
Rodrygo er angiveligt vred over at have mistet sin ønskede rolle og er nu usikker på sin fremtid i klubben.
MARCA rapporterede, at han stormede fra træningen den 13. maj og sandsynligvis vil misse kampen mod Mallorca.
Premier League-klubber som Manchester City, Arsenal og Liverpool er blevet nævnt som mulige bejlere til den 24-årige spiller, hvis han beslutter at forlade Madrid, hvor hans kontrakt gælder frem til 2028.
Derudover forlyder det, at Viktor Gyökeres sælges for 532 millioner.