AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:05:2019 12:57
Det kom som et chok: Hughton er skuffet over Brighton-fyreseddel

Chris Hughton havde ikke set sin fyring komme.


Efter fire og et halvt år i spidsen for The Seagulls valgte Brighton sidste mandag at fyre Chris Hughton,  som med nød og næppe reddede klubben endnu en sæson i Premier League.

Trods de dårlige resultater havde Hughton dog ikke selv forestille sig, at der skulle have været en fyreseddel på vej med posten.

-   Jeg var virkeligt skuffet og overrasket over klubbens beslutning om at ende min tid i Brighton,  lyder udmeldingen fra Hughton via League Managers Association.

I forbindelse med fyringen meldte Brighton ud, at de havde følt sig nødsaget til at træffe den hårde beslutning, fordi klubbens status som Premier League-klub var i fare.

Nu har man i stedet erstattet ham med Graham Potter, som er hentet i Swansea.  Direktør for League Managers Association,  som vel er det tætteste,  vi kommer på et fagforbund for engelske fodboldtrænere, Richard Bevan,  tager dog også Hughtons parti i sagen.

- Chris' imponerende tid i spidsen for Brighton har været en inspiration for sine kolleger. Han har hjulpet med at transformere klubben fra at kæmpe om nedrykning i League One til at konkurrere med de bedste hold i Premier League, lyder meldingen fra Bevan.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED